DOLAR 28,9846
EURO 31,2142
ALTIN 1866,589
BIST 7913,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Maraş’ta Rumlara Taviz Yok

Maraş’ta Rumlara Taviz Yok
REKLAM ALANI
02.08.2021
70
A+
A-

Türkiye ile koordineli ve uyumlu bir politika izleyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, başbakanlığı döneminde olduğu gibi cumhurbaşkanlığı süresince de Maraş konusunda Rumlara asla taviz vermeyeceklerinin altını ısrarla çizdi. “Maraş tartışmasız Türk toprağıdır, vatan ve onur meselesidir. Maraş’ın iadesi asla söz konusu olamaz” ifadelerini kullanan Tatar’ın kararlı duruşu, Kıbrıs’ın yerli ve millî unsuru olan Müslüman Türkler tarafından da destek görüyor.

TAPULU OSMANLI MÜLKÜ

ARA REKLAM ALANI

Ersin Tatar, Kıbrıs siyasetinin son beş yılında ismini öne çıkarmayı başardı. Bir yıl kadar başbakanlık yaptıktan sonra 18 Ekim 2020’de KKTC’nin Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar Türkiye ile oldukça uyumlu politikalar seyrediyor. Mustafa Akıncı’ya karşı mücadele ettiği başkanlık seçimlerinde Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açık desteğini alan Ersin Tatar Doğu Akdeniz konusunda da Türkiye’nin işini oldukça kolaylaştırıyor. Ersin Tatar’ın Maraş konusundaki ısrarlı söylemleri Kıbrıs halkının beğenisini kazanırken Rum tarafını oldukça kızdırıyor. Maraş’ın dünya kamuoyunda bu derece önemli bir konu haline gelmesi de Ersin Tatar’ın başbakanlığı sürecinde aldığı bir kararla gerçekleşti. Tatar başbakan olduğu dönemde Kıbrıs halkına verilmiş bir sözü olduğunu söyleyerek Kapalı Maraş’ı aşamalı olarak açacaklarını ilan etmişti.

YENİDEN AÇILMA SÜRECİ 2019’DA BAŞLADI

18 Haziran 2019 tarihinde KKTC Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda kritik bir karar alındı. Kurul Toplantısı’nın ardından Başbakan Ersin Tatar ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın yaptıkları ortak açıklamalar doğrultusunda Maraş kentinin kapalı alanlarının tekrar açılacağı bildirildi. Kıbrıslı ve Türkiyeli uzmanların ortak yürüteceği bir çalışma sonucunda Maraş’taki taşınır ve taşınmaz mülklerin kayıtlarının tutanak altına alınması kararlaştırıldı. Maraş’ın altyapısının yenilenmesi, çevre düzenlemesinin yapılması, kentin kapalı kısımlarının yeniden inşa edilip turizme açılmasının maliyetine 10 milyar dolar fiyat biçildi. 6 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşen KKTC Su Temin Projesi Boru Hattı Onarımını Müteakip Su Verme Merasimi’nde konuşan KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla alınan ortak bir kararla 8 Ekim 2020 Perşembe günü, 1.5 km’lik Maraş kıyı şeridinin ve denizinin KKTC halkının kullanımına açılacağını dünya kamuoyuna resmen ilan etti.

MARAŞ TARTIŞMASIZ TÜRK TOPRAĞIDIR

Kıbrıs Barış Harekâtı’na atıfta bulunan KKKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Maraş, tartışmasız bir şekilde KKTC toprağıdır, tartışmasız bir şekilde KKTC sınırları içindedir. Barış Harekâtı’mızın ardından uluslararası toplum tarafından Kıbrıs meselesinin bütünü gibi Maraş da adeta kendi kaderine terk edilmiştir. Geçmişte, 1980’li, 1990’lı yıllarda bu konu defalarca masaya getirilmiş olmasına rağmen maalesef Rum Kesimi’nin karşı çıkması sebebiyle neticeye kavuşturulamamıştır. Tüm müzakerelerde Rum tarafı barış ve refahı her fırsatta çökerten taraf oldu. Bu çözümsüzlük dayatmasını artık kabul edemiyoruz. Biz 2019 yılında hükümete geldiğimizde hükümet ortağım ve aynı zamanda Dışişleri Bakanı ile halkımıza verdiğimiz sözlerden biride Maraş’ın tekrar açılmasıydı. Maraş meselesinde yeni bir safhaya geçiyoruz. Maraş’ta attığımız bu geri dönülmez adımın KKTC’ye, tüm hemşerilerimize, adanın tamamına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

KKTC BAŞBAKANI SANER: MARAŞ’IN YÜZDE 3,5’İNİ AÇTIK

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner, kapalı Maraş açılımının ikinci aşaması kapsamında, Bakanlar Kurulu kararıyla askeri bölge olmaktan çıkarılan bölgede KKTC devlet yetkilileri ile birlikte yaptığı incelemelerde önemli açıklamalarda bulunmuştu. Kararlı bir tavır sergileyen Saner, “Hükümetimizin almış olduğu kararla şu an itibarıyla ikinci etapla kapalı Maraş bölgemizin yüzde 3,5’lik bir bölümünün açılımını sağlamış olduk. Hükümetimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın Maraş açılımıyla ilgili atacağımız adımlarda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kurallarına uygun şekilde hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı.

ERSİN TATAR: MARAŞ ONUR MESELESİDİR

* KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Maraş konusunda Batı’nın dayatmalarına karşı sert duruşuyla biliniyor. Maraş hakkında verilecek kararlarda Batı’nın ve Rumların değil KKTC hükümetinin söz hakkı olduğunu belirten Tatar, Maraş tartışmalarına yönelik; “Artık Maraş’ı açma zamanı gelmiştir. Uluslararası hukuka ters düşmemek için her türlü fedakârlığı gösterdik. 47 yıldan sonra Maraş’ı açıyoruz çünkü anlaşmaya varılmadı. Bu saatten sonra anlaşmaya varılsa dahi artık Maraş’ın iadesi söz konusu değildir. İade ortadan kalkmıştır. Bu memleket meselesidir. Onur meselesidir. Orası KKTC toprağıdır. Mağusa ve Maraş bir bütündür. İade edilmesi tamamen gündemden kalkmıştır. Annan Planı, kabul edilseydi Kapalı Maraş Güney Kıbrıs’a verilecekti. Ancak kabul edilmedi. Güney Kıbrıs’ın AB’ye kabul edilmesi de küçük değil büyük bir meseledir. Dengeleri bizim aleyhimize çeviriyorlar, Kıbrıslı Türklere yönelik büyük bir haksızlık vardır” dedi.

Haber Servisi

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.